7. Kongres Biometanu
21 i 22 maja podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się 7. Kongres Biometanu. Spółka PGNiG BioEvolution była partnerem konferencji.
W wydarzeniu wzięli udział:
- kadra zarządzająca branży biogazowej z Polski i Europy,
- przedstawiciele kluczowych dla rozwoju branży sektorów, w tym energetyki, transportu, agrobiznesu, finansów i użytkowników końcowych,
- środowisko akademickie,
- dostawcy innowacyjnych technologii i rozwiązań dla branży,
- przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej,
- stowarzyszenia branżowe i ograniczajcie NGO.
Około 400 uczestników 7. Kongresu Biometanu konferowało o obecnym stanie, przyszłości sektora, szansach i barierach, przyglądając się sektorowi biometanowemu, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy czeka nas przełom w rozpoczęciu produkcji i dystrybucji biometanu.
Prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas wykładu inaugurującego 7. Kongres Biometanu podkreślił, że Polska jest w zakresie biometanu obecnie największym rynkiem inwestycyjnym w Europie.
Biometan to istotny elementem dekarbonizacji polskiej i europejskiej gospodarki. Stanowi klucz do transformacji energetycznej. W Polsce wciąż mówimy o potencjale produkcji biometanu, niestety nie o realnej produkcji. Jednak podczas 7. Kongresu Biometanu padły przewidywane daty uruchomienia pierwszych polskich biometanowni.
Wspomniano również, że w niedługiej perspektywie ma zostać także opublikowana strategia dla biometanu. Zarówno paneliści jak i prelegenci wyszczególniali bariery rozwoju rynku biogazu i biometanu, jednocześnie z optymizmem podkreślając, że zaczynają one znikać.
Spółkę PGNiG BioEvolution w roli panelistów zaprezentowali: Dyrektor Departamentu Wsparcia Biznesu – Orest Nazaruk oraz Dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu - Sławomir Piwowarski.
W panelu "Krajowy miks energetyczny przyszłości – rola biogazu i biometanu", na pytanie "kiedy w Polsce pojawi się biometan", Orest Nazaruk z PGNiG BioEvolution zapewnił moderującą panel Jolantę Kamińską, że grupa kapitałowa w tej chwili pracuje nad projektami biometanowni.
– Jesteśmy zaangażowani w tej chwili w kilkanaście, czy nawet biorąc pod uwagę różne etapy zaawansowania, to pewnie kilkadziesiąt projektów. Mamy w tej chwili trzy biogazownie, budujemy pierwszą biometanownię i wszystko wskazuje na to, że jeżeli nie wystąpią jakieś nieprzewidywalne okoliczności, to rzeczywiście do końca roku 2025 powinniśmy ją uruchomić – poinformował Orest Nazaruk.
W kolejnym panelu poświęconym zeroemisyjnemu transportowi (moderowanego przez Macieja Roika z Magazynu Biomasa) - na pytanie "jak najlepiej wykorzystać biometan", Dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu - Sławomir Piwowarski – powiedział, że pierwotny pomysł Grupy ORLEN zakładał, że większość wyprodukowanego biometanu będzie zatłaczana do sieci. Niestety ze względów technicznych oraz uwarunkowań prawnych, na chwilę obecną będzie rozwijał się w kierunku sektora transportu.
- Większość instalacji, które będziemy dzisiaj realizować, będzie przeznaczona pod dostawę bioLNG – stwierdził Sławomir Piwowarski.
Materiały prasowe: